გაკვეთილის გეგმის სქემა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ძალა
|
სწავლების საფეხური
|
VIIIკლ
პედაგოგი :ლია
უსენაშვილი
საგანი: ფიზიკა, ისტ
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
10 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
გაკვეთილის მსვლელობისას და შემდეგ მოსწავლე შეძლებს და დაეუფლება: ვარაუდის გამოთქმას და მის ცდისეულ შემოწმებას. კავშირის დამყარებას განხილულ მოვლენებს შორის( სხეულთა ვარდნა, წყლის მიქცევა- მოქცევა, პლანეტების მოძრაობა, ატმოსფეროს არსებობა)
ბუნებაში არსებული ძალებიდან ერთერთი ყველაზე ადვილად დაკვირვებადი მსოფლიო მიზიდულობის ძალაა. თუმცა მოსწავლეები სრულად ვერ აღიქვავენ ამ ძალით გამოწვეულ შედეგებს. დღევანდელი გაკვეთილის შემდეგ ყოველი მოსწავლე შეძლებს თავისუფლად დაუკავშიროს ერთმანეთს მოვლენა და მისი გამომწვევი მიზეზი
გაკვეთილზე მოსწავლეთა ორგაზების ფორმა არის როგორც
ინდივიდუალური ისე წყვილებში, რაც ხელს შეუწყობს მოსწავლეთა შორის ურთიერთობას - ინტერაქციას,
კომუნიკაციის უნარ-ჩვევბის განვითარებას.
გაკვეთილი გამდიდრებულია ისტ-ით , ამიტომ მოსწავლეებს განუვითარდებათ საინფორმაციო ტექნოლოგიების გამოყენების უნარები.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
შედეგი: ბუნ.VIII.7. მოსწავლე მსჯელობს ადვილად დაკვირვებადი ძალების
და მათი მოქმედების შედეგების შესახებ
ინდიკატორი: შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მოჰყავს ბუნებაში არსებული ძალების გამოვლინების მაგალითები ყოველდღიური ცხოვრებიდან და საუბრობს მათ მნიშვნელობაზე;
·
ატარებს ცდებს სხვადასხვა სხეულის მოძრაობაზე დასაკვირვებლად და სქემატურად გამოსახავს სხეულზე მოქმედ ძალებს (სიმძიმის, დრეკადობის, ხახუნის)
·
მოჰყავს მოძრაობის მაგალითები, რომლებიც გამოწვეულია სხეულზე უშუალოდ (მაგ. მოქაჩვა ან ბიძგი) დაარაუშუალო (მაგ. დედამიწის მიზიდულობა) მოქმედებით.
·
კონკრეტული პრობლემის გადასაჭრელად (მაგ. ხახუნის ძალის გაზრდა ან შემცირება და სხვა) ქმნის და წარმოადგენს შესაძლო სქემას ან მოდელს.
გაკვეთილის მიზანია უკვე ნასწავლი ძალების გახსენება, მსოფლიო მიზიდულობის კანონის გაცნობა,
სამყაროს განვითარების კანონზომიერების კვლევაში მისი მნიშვნელობის გააზრება.
ამოცანის ამოხსნის მეთოდების დაუფლება.
ინფორმაციის მოძიების, ვირტუალური ლაბორატორიის გამოყენების,
აზრის ჩამოყალიბებისა და კვლევის, ანალიზის, ვარაუდის გამოთქმისა და დასკვნის გამოტანის უნარ-ჩვევების განვითარება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან ვექტორული და სკალარული სიდიდეები, იცნობენ ფიზიკურ სიდიდეს მასას, აქვს ექსპერიმენტის ჩატარების უნარი ( ვირტუალური ლაბორატორიის გამოყენებთ), იცის ამოცანების ამოხსნის მეთოდები,.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეთა წარმატების დასადგენად მოვახდენ დაკვირვებას გაკვეთილის მიმდინარეობის დროს(რამდენად ჩართულია თითოეული მოსწავლე და რა ხარისხით);
გავეცნობი ჩანაწერებს
(საშინაო დავალება, საკლასო წერა); დავაკვირდები როგორ მოახდენენ გამოთქმული ვარაუდის ანალიზს (ვირტუალური ლაბორატორიის გამოყენებით)
ასევე შევაფასებ პრეზენტაციის დროს როგორ შეძლებენ საკუთარი აზრის არგუმენტირებულ ჩამოყალიბებას
გამოვიყენებ როგორც განმავითარებელ(სიტყვიერი წახალისება, რჩევა) ისე განმსაზღვრელ(ქულების დაწერა) შეფასებას;
შეფასდება :გაკვეთილში ჩართულობა და საშინაო დავალება
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
VIII კლასის ფიზიკის სახელმძღვანელო -ავტორი : გედენიძე,ლაზარაშველი; საკანცელარიო ნივთები, კომპიუტერი 7 ცალი
საკითხის დამუშავებაში ჩართულია საინფორმაციო ტექნოლოგიები,
ინტერნეტი( სიმულაციები ფიზიკაში) h , ttp://phet.colorado.edu/ka/simulations/category/physicsპროგრამები: MS
Word( გამზადებული ცხრილები),
PowerPoint( გამზადებული პრეზენტაცია), პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
საორგანიზაციო საკითხები-3 წთ
აქტივობა1. გავლილი მასალის გამეორება-10წთ
მიზანი:შევაჯამოთ გავლილი მასალა,შევამოწმო საშინაო დავალება
მოქმედებები: მასწავლებელი კითხვების დასმით გამოიკითხავს გავლილ მასალას. შერჩევითი გზით შეამოწმებს საშინაო დავალებას, რომლის სისწორეს მოსწავლეები შეამოწმებენ ვირტუალური ლაბორატორიის გამოყენებით
შედეგი:მოსწავლეები უპასუხებენ დასმულ შეკითხვებს და წარმოადგენენ დავალებას
A.
ფაზა(გამოწვევა)
აქტივობა2. სამოტივაციო საუბრები-7 წთ
მიზანი: მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება, გაკვეთილის თემაზე ფოკუსირება.
მოქმედებები: მასწავლებელი მოსწავლეების დახმარებით წარმოადგენს საპრეზენტაციო პროგრამა Pover Point-ში გამზადებულ მასალას და მოსწავლეებს თხოვს იმსჯელონ (მათთვის კარგად ნაცნობ საკითხებზე) რომლებიც წარმოდგენილია სლაიდებზე
·
წყლის მიცევა-მოქცევა
·
დედამიწა და მის გარშემო ატმოსფეროს არსებობა
·
ასროლილი სხეულის ვარდნა დედამიწაზე
·
პლანეტების მოძრაობა მზის გარშემო
შედეგი:მოსწავლეები მსჯელობენ წარმოდგენილ სურათებზე და გამოაქვთ დასკვნა: მსოფლიო მიზიდულობის კანონი წარმოადგენს, ერთი შეხედვით, სხვადასხვა ბუნებრივი მოვლენების ახსნის საფუძველს.
B-ფაზა(ცოდნის კონსტრუირება)
აქტივობა3. ახალი მასალის ახსნა -10წთ
მიზანი: მსოფლიო მიზიდულობის კანონის ჩამოყალიბება
მოქმედებები: მასწავლებელი ახალი მასალის ახსნას იწყებს მისწავლეთა დახმარებით. მოსწავლეებს დავალებული ქონდათ მოეძიათ ინფორმაცია თემაზე-„ვაშლიდან სამყარომდე“.
მოსწავლეები წარმოადგენენ მოძიებულ მასალას პროექტორის დახმარებით. შემდეგ მასწავლებელი ჩამოაყალიბებს მიზიდულობის კანონს და გააცნობს მოსწავლეებს მის მათემატიკურ ჩანაწერს.
შედეგი: მოსწავლეები გაეცნობიან ისააკ ნიუტონს როგორც მიზიდულობის კანონის ავტორს, გაიგებენ რა აკავშირებს ნიუტონს ისტორიულ ვაშლთან, შეისწავლიან მსოფლიო მიზიდულობის კანონს და მის მათემატიკურ ჩანაწერს
C-ფაზა(შეჯამება)
აქტივობა4. ამოცანის ამოხსნა-10წთ
მიზანი: შევამოწმოთ რამდენად შეუძლიათ მოსწავლეებს გამოიყენონ მიღებული ცოდნა საჭიროებისამებრ
მოქმედებები და შედეგი::მოსწავლე ხსნისმასწავლებლის მიერ მიცემულ ამოცანასდა მის სისწორეს ამოწმებს ვირტუალური ლაბორატორიის გამოყენებით
აქტივობა5. საშინაო დავალება-2წთ
მონიტორზე ჩდება საშინაო დავალება:
გაკ. მსოფლიო მიზიდულობის კანონი.
დავალება: მოიძიონ მასალა როგორ გაზომა ჰენრი კავენდიშმა მსოფლიო მიზიდულობის მუდმივა
ამოც. 3.4
აქტივობა7. შეფასება-3წთ
შეფასება მოხდება წინასწარ შემუშავებული რუბრიკით
|
შეფასების
სქემა
კრიტერიუმები
|
1-3ქულა
|
4-5ქულა
|
5-7ქულა
|
8-10ქულა
|
მოსწავლის
მსჯელობა
|
მოსწავლე
არასწორად მსჯე ლობს სხვადასხვა საკითხის გარშემო.
|
მოსწავლე
მსჯელობს არასრულად ზოგიერთი საკითხის შესახებ.
|
მოსწავლე
კარგად მსჯელობს ზოგიერთი საკითხის შესა ხებ.
|
მოსწავლე სრულყოფილად
მსჯელობს ყველა საკითხზე.
|
მოსწავლის
მიერ ვარაუდების გამოთქმა.
|
მოსწავლე
გამოთქვამს მცდარ ვარაუდს რაიმე საკითხის გარშემო.
|
მოსწავლე
ნაწილობრივ გამოთქვამს ვარაუდს რაიმე საკითხის შესახებ.
|
მოსწავლე
გამოთქვამს სწორ ვარაუდს კონკრეტული საკითხის შესახებ.
|
მოსწავლე
გამოთქვამს სწორ ვარაუდს ყველა განხილული საკითხის შესახებ და ასაბუთებს
მას.
|
მოსწავლის
მიერ საკუთარი აზრის არგუმენტაცია.
|
მოსწავლე
გამოთქვამს მცდარ აზრს და ვერ ასაბუთებს მას.
|
მოსწავლე
გამოთქვამს საკუთარ აზრს, მაგრამ ვერ ახერხებს დასაბუთებას.
|
მოსწავლე
გამოთქვამს საკუთარ აზრს და ნაწილობრივ ასაბუთებს.
|
მოსწავლე
არგუმენტირებულად გამოთქვამს საკუთარ აზრს.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий